Logorütmika kui tõhus meetod kõnehäiretest ülesaamiseks. Konsultatsioon pedagoogidele.“Logorütm on liikumine, liikumine on vahva

Peamine eesmärk kasvatada last kodus ja sees lasteaed on selle terviklik areng. Ta peab liikuma hästi, rääkima õigesti, valdama hügieenioskusi, arenema loovalt, õppima maailmõppida raskustest üle saama. Lastele mõeldud logorütm on universaalne harjutus, mis sisaldab motoorseid harjutusi, mille eesmärk on tugevdada lihastoonust, harjutust artikulatsiooni ja kõnehingamise arendamiseks.

Mis see on

Volkova G.A., Shashkina G.R., Ekaterina Zheleznova uurisid Venemaal rütmiliste liigutuste positiivset mõju kõnele koos sõnade hääldamisega, õiget hingamist. Nende seisukohast on logorütmika kompleksne motoorsete harjutuste süsteem, mille eesmärk on kõrvaldada koolieelikute kõneanomaaliaid ja arendada motoorseid oskusi.

V.A. Gilyarovskie, N.A. Vlasova määratlesid, mis on logorütm, teistmoodi. 20. sajandi keskel uurisid nad logoneurooside korrigeerimise põhjuseid ja meetodeid. Põhitähelepanu pöörati sõnale kui kõnehäirete lahendamise viisile. Rütm ja liikumine said teisejärgulise rolli. Kuid nad märkisid logopeediliste rütmide kasulikkust intellektuaalseks, esteetiliseks arenguks.

Teisisõnu, logaritmika on tegevus, mis hõlmab rütmilise muusika saatel marssimist, loenduri juurde kõndimist, jooksmist. Samal ajal koos kehaline aktiivsusülesanne on kontrollida hingamist, hääldada fraase, laulda kindlas intonatsioonis, valjult või vaikselt jne. Tunnid toimuvad meelelahutuslikus vormis, rühmas või individuaalselt.

Eesmärgid

Koolieeliku logopeedilise rütmi põhieesmärk on kõnehäirete korrigeerimine ja ennetamine motoorsete oskuste parandamise kaudu. Logorütmikal on ka teised kaasnevad eesmärgid – see on tervendamine, kehaline, vaimne kasvatus.

Logorütmika elementidega tund seab õpetajale järgmised ülesanded:

  • Hingamise areng
  • Kõnehäirete korrigeerimine
  • Õppida kontrollima liigutusi, kõnet, liigendusorganite tööd, hingamist
  • Koordinatsiooni parandamine
  • Igat tüüpi mälu, tähelepanu, ruumis orienteerumise arendamine
  • Rütmitaju kasvatamine
  • Ruumimõistete koondamine
  • Sissejuhatus vaimsetesse väärtustesse (muusika)
  • Laulma õppimine, keeleväänajate hääldus
  • Silmaringi laiendamine
  • Sõnavara suurenemine

Kõnehäirete korrigeerimine

Kõneparandus logopeediliste rütmide abil hõlmab järgmiste ülesannete lahendamist:

  1. Kõneprotsesside arendamine, nende korrigeerimine
  2. Motivatsiooni loomine kõnetegevuseks
  3. Foneemilise aktiivsuse stimuleerimine
  4. Sõnastiku aktiveerimine
  5. Suulise praktika arendamine
  6. Areng
  7. Visuaalse, kuulmismälu arendamine
  8. Hingamise reeglite õppimine fonatsiooni ajal ja ilma.

Kompleksid lastele vanuses 2-3 aastat

Lastele mõeldud logorütm hõlmab spetsiaalsete harjutuste komplektide ja meelelahutuslike tegevuste loomist. Mängud, harjutused sooritatakse imitatsioonimeetodil.

Loomad

  • Aitab tutvuda loomade, lindude maailmaga. Tundides loetakse luulet, jäljendatakse kõndimise liigutusi, loomade hääli.
  • Imikud võivad kõndida nagu karu, lehvitada tiibu nagu luik, varblane, kõndida nagu part jne.
  • Heli jäljendamine on kohustuslik. Õpetaja küsib: "Kuidas hani karjub, kui ta lendab?" Õpilased peaksid vehkima kätega ja vastama: "GA-GA!"
  • Abistamiseks kasutatakse logopeedi, kasvatajat, lapsevanemaid, linde.
  • Saate kasutada lugu karu ja muhkega:

Läbi metsa kõnnib lampjalg-karu,
Ta kogub käbisid ja paneb need taskusse ...

Lapsed koos õpetajaga kõnnivad, möirgavad nagu karu, koguvad käbisid.

Köögi- ja puuviljad

  • Nad laiendavad teadmisi ümbritseva maailma, puuviljade lillede kohta, tutvustavad neile nende nimesid.
  • Tunnis kasutatakse järgmisi harjutusi:

Me soolame kapsa.
Luuletust loetakse:

Lõikame kapsa, lõikame,
Hakime kapsa, tükeldame ...

Lapsed teevad kätega žeste, kujutades nuga, kirves.

Soolame kapsast, soola,
Pressime kapsast, pressime.

Ja riivi porgandid.

Nad kujutavad, kuidas nad segavad, soolavad, pigistavad tükeldatud köögivilja.

  • Ma lähen aeda

Kompleks lastele vanuses 3-4 aastat

Logistika lasteaias alates 3-aastastele lastele võib hõlmata järgmisi komplekse:

Vaja on sirutada mõlema käe sõrmi, teha lukke, kujutada paate, majapidamistarbeid jne. Samal ajal loetakse salme erinevatel teemadel:

  • Kes laulab?

Kass laulab laulu
Mjäu! Mjäu! (lapsed silitavad kujuteldavat kassi).

Kell laulab:
tiikpuu! Nii et! (käepidemed tähistavad tiksuvaid nooli).

Põrsas nuriseb:
Oink! Oink! (sõrmed teevad plaastri - ringi).

Kabiin jões ei laula:
Mmmmm! Mmmm! (pigistada huuli, katta suu kätega) jne.

  • Seened

Lapsed seisavad reas, lähevad läbi metsa vaatama.
Masseerige sõrmi kõndimist katkestamata. Õpetaja loeb, luues rütmi.

Top-top - viis sammu (lapsed astuvad luuletuse rütmis),
Ja korvis on viis seeni (loeme käepidemetel sõrmi),
Kärbseseen - punane (sõtku nimetissõrme),
Ta on väga ohtlik.
Ja teine ​​rebane (puudutage järgmist sõrme),
Punane pats.
Roosa kõrv (puudutage kõrvu)
Kolmas seen on laine.
Ja neljas seen on morel (sõrmust tõmmates),
Habemega vanamees.
Noh, kuidas on lood viienda seenega?
Valge! (paneme käepidemed lukku, mängime näppudega).

  • Laulmine

Kasutatakse muusikatunde. Lapsed õpivad. Laule pole vaja laulda, samal ajal kehalisi harjutusi tehes saab ümiseda üksikuid helisid, jäljendada loomi.

  • Mobiilimängud muusikaga

Logaritmilisi harjutusi sooritatakse muusikalise saatega. Sõnad, liigutused assimileeruvad, areneb tähelepanu ja mälu. Saate kasutada palle, neid üksteisele edasi andes, toole, mänguasju peitmiseks ja kiireks leidmiseks jne. 3-4-aastaste laste logistilised ülesanded võivad olla veidi keerulisemad ja neid saab kasutada vanema, ettevalmistava rühmaga mängudes.

Kompleks lastele vanuses 5-6 aastat


    Parem on, kui lapsed ise mõtlevad luuletuse jaoks välja liigutused, mida õpetaja loeb:

Täna läheme metsa (lapsed kõnnivad),
Kes ronis puu otsa? (tõstvad pead üles)
Ku-ku? Ku-ku? (pane käed huultele, korda sõnu)
Ma leian su ikka üles

  • Füüsiline soojendus

Kehaline kasvatus muusikale. Kasutatakse käskude poeetilist vormi, lapsed õpivad selle järk-järgult pähe, hääldavad ise.

Hiir jooksis kiiresti (liigume üksteise järel, aeglaselt),
Hiir liputas saba (kordame looma liigutusi),
Ja munand langes (kallutab alla - tõuseb üles),
Vaata, oh, läks katki (raputame pead, paneme peopesad põskedele).

Logaritmikat koolieelses õppeasutuses kasutatakse igas klassis: kehaline kasvatus, logopeedia, muusika. Õpetajad peaksid pöörama tähelepanu abisalmide, laste sõnade hääldusele, imikute õigele hingamisele treeningu ajal.

  • Kujundage tunni koormus vastavalt koolieelikute vanusele ja arengutasemele
  • Tehke pärastlõunal õppetund
  • Muutke oma tundide teemat igal nädalal
  • Materjali valimisel toetu leksikaalsetele teemadele
  • Kasutage kõneks muinasjuttude, koomiksite, muusikaliste harjutuste süžeed
  • Ole iga päev hõivatud
  • Näidake lastele fonatsiooni ajal täpselt ja selgelt käte, keha ja huulte liigutusi. Jälgige ülesannete kvaliteeti.

Laste kõneprobleemi lahendamiseks ei ole vaja asutuselt abi oodata koolieelne haridus, töötage oma lapsega kodus. Logaritmitehnikat on lihtne õppida igal lapsevanemal.

Fedorova Jekaterina

kõnepatoloog

Marina Safronova
Pedagoogide meistriklass "Logorütmika laste elus"

liikmed: hooldajad

Sihtmärk: Erialase pädevuse taseme tõstmine pedagoogid lasteaiad kasutuse järgi logaritmiline harjutused liigeses ja otse haridustegevus.

Ülesanded:

tutvustada pedagoogid logorütmiatundide eripäradega.

Näidake rakenduse tähtsust logaritmikad jaoks kõne areng koolieelikud.

Loo tingimused, et enamik õpetajaid omandaks lastega töötamisel oma professionaalse stiili.

Koostage kõnehingamise arendamise käsiraamat.

Rakendusplaan:

1. Sõnum: "Mis on juhtunud logaritmikad» .

2. Praktiline osa:

mängutehnika "Tuttav";

Harjutus kõne ja liikumise koordineerimiseks "Linnud"

Harjutus rütmitaju arendamiseks "Linnud - sõrmed"

Sõrmede võimlemine "Linnud on lennanud"

Liigestusvõimlemine "Näljased tibud"

Enesemassaaž "Rähn"

3. Meister- kõnehingamise arendamise käsiraamatu valmistamise tund.

4. Peegeldus.

Tere pärastlõunast, kallid kolleegid! Täna tutvustan teile Meistriklass teemal« Logaritmika laste elus»

Inimesed on juba ammu märganud, et liikumine aitab tervendada inimeste keha. Kui olete tööl väsinud - jalutage oma linna pargis, väljakul või lihtsalt mööda tänavat! Kui oled vaimselt väsinud – tegele energilise spordiga! Ja kui oled kurnatud, siis aitab tantsimine! Noh, kui liigutust saadab kõne ja muusika, on efekt kordades tugevam. Mis on logaritmikad ja kuidas see kasulik on lapsed koolieelne vanus?

logorütmikud on liikumisharjutuste süsteem, milles mitmesugused liigutused kombineerituna spetsiaalse kõnematerjali hääldamisega muusika saatel või ilma selleta.

Need tunnid on väga kasulikud lapse füüsiliseks, vaimseks, sotsiaal-kommunikatiivseks, kõneks ja emotsionaalseks arenguks. Lihased on treenitud ja tugevdatud, arenevad tasakaalutunne, osavus, jõud, vastupidavus, oskus lülituda kiiresti ühelt tegevuse liigilt teisele, liigutuste koordinatsioon, ilus rüht. Kasu kõnele ja üldisele arengule on samuti suurepärane! Areneb korrektne kõnehingamine, kujuneb arusaamine tempost, rütmist, muusika, liigutuste ja kõne väljendusvõimest, oskus transformeeruda ja ekspressiivselt muusikasse liikuda vastavalt valitud kujundile, avaldades ja arendades seeläbi oma loomingulisi võimeid.

Tundide alus on väga mitmekesine: reisimine, geopeitus, seiklus, matk, jalutuskäik muinasjutus ja palju muud.

Struktuur logaritmiline õppetund:

Organisatsiooniline etapp: Positiivne emotsionaalne suhtumine. Kunstiline sõna, mõistatus, mängud tutvumiseks ja suhtlemiseks, sissejuhatavad harjutused (kõndimine, jooksmine, liigutused muusika saatel.

Põhiosa:

Tants, tants - ringtants;

Luulega tutvumine liigutuste saatel (võite kasutada mnemoonikatabeleid)

Laul, mida saadavad žestid või liigutused;

liigendvõimlemine;

Miimikaharjutused;

Massaaž või isemassaaž;

Sõrmemäng;

Hingamisharjutused;

Silmade võimlemine;

Mobiilne või suhtlusmäng;

Puhtad keeled;

Kõne- või muusikamängud;

Mängud rütmi- või tähelepanutunde arendamiseks.

Lõpuosa: Peegeldus. Lõõgastusharjutused, massaaž, enesemassaaž, vähese liikuvusega mängud vaimsete protsesside arendamiseks.

Sõltuvalt süžeest võib tund sisaldada lõdvestusharjutusi muusika saatel,

Mis tahes tegevuse edukus lastega sõltub eelkõige rõõmutundest, mille laps tunnis saab, et lapsed ootaksid põnevusega järgmist tundi. Kutsun teid maailma sukelduma logaritmikad.

Praktiline osa:

Alustame praktilist osa sissejuhatusega. liikmed meister klass söödab palli ümber, öelge oma nimi ja omadussõna, mis algab nende nimetähega (Marina Morskaja, Olga Charming jne).

Lastega tundide algust korraldades kasutan sissejuhatavaid harjutusi või harjutusi kõne koordineerimiseks liikumisega. Regulaarne kasutamine, harjutuste kordamine, mängud kõne ja liikumise koordineerimiseks avaldavad positiivset mõju tähelepanu, mõtlemise, mälu, kõne arengule. Tänu nendele harjutustele õpivad lapsed ühendama kõnet liigutustega, arenevad füüsiliselt, tugevdavad luu- ja lihaskonda. Ja nüüd näitan teile ühte neist harjutustest.

Harjutus kõne ja liikumise koordineerimiseks "Linnud"

Kevad on tulnud, kõik linnud on soojast, päikesest rõõmsad

Lapsed käivad üksteise järel ringis.

Väikesed linnud kõnnivad vee peal.

Käpad - üles, käpad - alla ja keerutage oma kohale

Niimoodi, niimoodi ja tiiruta paigas!

Kõndides kõrgete põlvedega, käed külgedele – alla.

Linnud lendasid, kiiresti varvastel

Nad lendasid ja lendasid ja maandusid maapinnale.

Käed küljele.

Järsku kuulsime rõõmsat Chik-chi-rikut ja nägime varblast oksal,

Tiivad üles ja tiivad alla, tehke seda koos, ärge olge laisk!

2. Pöörake kätega paremale - vasakule

Hallitiibuline tuvi turrises istudes.

Ja tont-kumm, tont-kumm-kumm räägib meiega.

3. Kükid põlvede ümbermõõduga.

Päike paistab vähem, käpad külmuvad.

Lindude käpad on soojad, käpad painutatud.

4. Ettekäänded

Ja varblased on sealsamas

Terad maapinnast ise nokivad.

IN elu kõik käib rütmi järgi. Mida saab rütmile allutada? Rütmiline on samm, jooks, kell, pulss, päeva ja öö, aastaaegade vaheldumine. Oma tundides kasutan mänge pulkade, kõristite, kellade, pliiatsidega. See on lastele põnev ja kasulik tegevus, mis arendab tähelepanu, mälu, peenmotoorikat, kõnet ja rütmitaju.

Muusikaline rütmimäng "Linnud - sõrmed"

(pulkade või pliiatsitega)Železnova

Lindude sõrmed lendavad, siis edasi,

ja siis tagasi, missugused sõrmed, öelge - need on minu sõrmed Koputavad söögipulgad lauale.

Top lendas kõrgele, lendas kaugele,

nüüd pea kohal -

Kas sul poleks aeg koju minna Koputame pulga otsa üle pea.

Linnud pöördusid tagasi, laskusid sujuvalt alla,

lendas sisse ja istus maha - nad tahtsid süüa.Me koputame pulga otsa ees.

Lihtsalt nokitsesid, selge, et on väsinud.. Koputame kordamööda söögipulkadega vastu lauda.

Sõrmed puhkavad ja lendavad uuesti üles.Kangid lebavad laual.

Sõrmede võimlemine "Linnud"

Mitte ühtegi logaritmiline tund ei möödu ilma näpuvõimlemiseta. Selle eelised kõne arengule lapsed on tuntud juba ammu. Soovitan teil seda mängu mängida "Linnud"

Lind pani tiivad kokku

Lind pesi oma suled

Lind liigutas nokat,

Lind leidis terad.

Lind sõi teri

Lind laulis laulu

Lind avas tiivad

Lendas.

Liigestusvõimlemine "Näljased linnud"

Huulte, keele, lõualuu täisväärtuslike liigutuste arendamiseks on kasulik artikuleeriv võimlemine - harjutuste komplekt, mille eesmärk on tugevdada artikulatsiooniaparaadi lihaseid, arendada kõneprotsessis osalevate organite jõudu ja liikuvust.

Näljased tibud. Ava suu nii lai kui võimalik (keel asub suu põhjas, ots toetub alumistele hammastele) ja hääldada silbid: "Am-am-am-am-am-am".

Tibud neelavad toitu. Sülje neelamine. (Viis korda)

Erinevate lindude nokad. Ime põsed aeglaselt hammastevahesse. Huuled on tihedalt suletud ja ettepoole sirutatud.

Emalind ajab mardi tibude juurest minema. Imeda ülahuul põhja alla ja visake see siis järsult lahtise suuga minema (lõhn).

Tibud on kõhu täis, maitsev toit! Lakkuge esmalt ülemine huul, seejärel alumine huul.

Tunni lõpuosas kasutan lõdvestusharjutusi, massaaži, enesemassaaži.

Enesemassaaž "Rähn"

(1) Rähn istub tamme peal ja koputab, koputab, koputab,

(2) Otsib koore alt putukaid ja söödavaid usse.

(3) Noh, kui äike lööb ja siis sajab,

(4) Rähn peidab end lohku, seal on nii kuiv kui soe.

1 - pane parem peopesa enda ette ja aja sõrmed laiali - see on "tamm" ja vasaku käe sõrmedega koputamine, näputäis kokkuvolditud - see on "rähni nokk"

2 - kergelt pigistada

3 - sõna kohta "äike" plaksutage peopesa ja seejärel trummeldage sõrmi

4 - murra üks käsi rusikasse ja kata teise käega

Meister- klass kõnehingamise arendamise käsiraamatute koostamiseks "Liblikas"

Heli häälduse õigeks moodustamiseks keeles lapsed eelkool on väga kasulik hingamisharjutused, mõjutavad need harjutused inspiratsiooni kestust ja tugevust. Regulaarsed tunnid aitavad kujundada lapses õiget kõnehingamist, mis võimaldab tal väljahingamisel hääldada erineva pikkusega fraase.

Soovitan teil teha kõnehingamise käsiraamatu.

Materjal: ajakirjad, käärid, joonlaud, pliiats, liimipulk, niit, värviline papp.

Paberist on vaja välja lõigata kaks ühesugust või erineva suurusega ruutu

Voldime ruudu pooleks ja hakkame paberit painutama, et saada "harmooniline", kõigepealt keskelt ühele poole ja seejärel teisele poole. Nii saime erineva suurusega lainepapist ruudud. Seejärel pigistame keskel oleva osa tihedalt kokku ja sirutame tiibade otsad alumiste tiibade juurest veidi allapoole tõmmates. Tõmmake ülemistest tiibadest veidi üles. Ühendame mõlemad osad keermega. 2. variant. Valmis lainepaberist keerame liblikad niidiga kokku, jättes niidi otsa lille külge kinnituks. Lõika papist lilletoorikud välja. Me ühendame liblikad ja lilled omavahel niidi abil, liimides kummeli keskosa. Me saame oma toetuse.

Peegeldus meistriklass

Kallid kolleegid! Täna saite jälgida ja osaleda mõnes töös, mida ma kasutan logorütmilised tunnid.

Mida sa sellest õppetunnist said?

Mida sooviksite kõigile rühmaliikmetele ja kohalolijatele?

Soovin teile professionaalset kasvu, loomingulisi leide, pidevat enesetäiendamist!

Tšernõš Marina Leonidovna,
õpetaja-logopeed GBOU DO CPMSS
Moskva "Otseülekanded".

Üks logopeedi korrigeeriva töö liike on logorütmika. Selles artiklis saate tutvuda kõnearengu kõrvalekallete ületamisega tegelevate spetsialistide seda tüüpi tegevusega. Artikli materjalid on kasulikud noortele spetsialistidele ja pedagoogikaülikoolide üliõpilastele.

Logorütmika on motoorsete harjutuste süsteem, milles erinevad liigutused kombineeritakse spetsiaalse kõnematerjali hääldamisega koos muusikalise saatega. See on aktiivteraapia vorm kõne- ja sellega seotud häirete ületamiseks mitteverbaalsete ja kõne mentaalsete funktsioonide arendamise ja korrigeerimise ning lõpuks lapse kohanemise kaudu välis- ja sisekeskkonna tingimustega. Logistikatunnid on suunatud lapse igakülgsele arendamisele, tema kõne parandamisele, motoorsete oskuste valdamisele, ümbritsevas maailmas navigeerimise oskusele, pakutud ülesannete tähenduse mõistmisele, raskuste ületamise oskusele, end loominguliselt väljendada. Tahaksin märkida, et seda tüüpi korrektsiooni kasutamisel aitate kõnepatoloogist lapsel kompenseerida kõnepatoloogiaga seotud isiksuse arengu tunnuseid.

Logorütmitunnid on tõhus meetod kõnehäiretest ülesaamiseks liikumise, hingamise ja muusika abil. Treenivad kuulmistaju, tähelepanu, mälu, mõjuvad soodsalt motoorsete ja kõnehäirete, käitumishälvete ja suhtlemisraskuste korral.

Logaritmika ülesanne on koordineerida hingamise töö ühtseks tervikuks, närvisüsteem, tajuorganid. Tänu muusika olemasolule on tundides võimalik vähendada motoorse reaktsiooni aega, suurendada visuaalse analüsaatori labiilsust, parandada mälu ja ajataju ning taaselustada konditsioneeritud reflekse.

Logaritmika tundide kavandamisel peaks spetsialist oma töösse lisama järgmist tüüpi harjutusi:

kõnemängud;

Harjutused üld-, peen- ja kõnemotoorika arendamiseks;

Hingamisharjutused;

Õuemängud suhtlemise, koordinatsiooni, vaimsete protsesside arendamiseks;

Laulmine.

Need harjutused aitavad kaasa hääle, hingamise, artikulatsiooni arengule; keha lihaste toniseerimine ja lõdvestamine. Lastega ülesannete täitmine, mis sisaldavad psühho-võimlemise elemente, onomatopoeesia kasvatustööd, kõne koordineerimine liigutustega, ootamatu aktsendi tajumine, tempotunnetus, rütm, muusikaline signatuur, tähelepanu stabiilsus, liigutuste vahetatavus, kõnehäiretest ülesaamisel saavutatakse positiivne dünaamika.

Kellele on logaritmikast kasu?

Esiteks peaksid sellega tegelema lapsed: need, kes on intensiivse kõne kujunemise perioodil; kõnetempo rikkumisega; üldise ja kõne motoorika rikkumine. Arvestades, et kõnepatoloogiaga lastel on käitumisomadused sisse erinevat tüüpi tegevused, sealhulgas mängud, on logaritmikad kasulikud kõigile kõnepatoloogidele, kuna see kasutab sihipärast mängutegevus vajalik nende laste käitumise korrigeerimiseks.

Parem on teha logaritmikat 2-3 korda nädalas, rühmas. Rühmad on vaja komplekteerida, võttes arvesse rikkumiste vanust ja olemust. Õpetaja jaoks on kõige olulisem rakendada tundides suurt emotsionaalset küllastumist, mis aitab kaasa õpilaste intellektuaalsele, füüsilisele ja vaimsele arengule.

IN viimased aastad suureneb kõnehäiretega laste arv.

Logorütmika - abi, mida saab pakkuda tavalises lasteaias väiksemate kõnehäiretega lastele.

Teatavasti areneb laps liigutustes. Helihääldus on tihedalt seotud motoorsete oskuste arendamisega, mistõttu on nii oluline kasutada lasteaiatundides logaritmikat (näpumängutreening, näpuvõimlemine, dünaamilised pausid, õuesmängud).

Logorütm on kõnemotoorsete mängude ja harjutuste süsteem, mida tehakse logopeedilise korrigeerimise eesmärgil.

Logaritmika peamised ülesanded:

1. Arenda tähelepanu, kuulmistaju.

2. Arenda ruumilist orientatsiooni.

3. Aidake kaasa kõnehäirete, foneemilise kuulmise, hingamistempo ja -rütmi korrigeerimisele.

Logorütm on muusikalis-motoorsete, muusikaliste-kõnemängude ja harjutuste süsteem. Logaritmilistes tundides muusika mitte ainult ei saada liigutusi, vaid on nende organiseerimise põhimõte. Lisaks traditsioonilistele lõikudele: laulmine, kuulamine, muusikalis-rütmilised liigutused, muusikariistade mängimine, on lihastoonust reguleerivad harjutused, et arendada sõna koordinatsiooni liikumisega, tähelepanu arendamist, aga ka psühho-võimlemist. emotsioonide väljendamine, lõõgastus, hingamistreening, pantomiim, sõrmeharjutused. Muusikatunni põhiprintsiibiks on liikumise tihe seos muusikaga, kõnematerjali kaasamine. Näiteks: mängud "Vikerkaar", "Kurk". Lõbusad mängud "Gopher", "Päike", "Vanaisa Jegor", vaata rakendust.

Logorütmilised harjutused, tunnid on tervist parandava suunitlusega (üldarengvad harjutused, laulva hingamise töö, kui see on muusikatunnis, lihtsaimad massaaživõtted, silmade võimlemine, hingamisharjutused. Näiteks: süžeed "Jalutuskäik metsas", "Merel", "Loomaaias" (DV nr 10-96, lk 31), samuti Tolkatšovi meetodil põhinevad (häälne väljahingamine) , Strelnikova (nuusutades).

Klassiruumis või päeval režiimihetkedel lülituvad nad sisse näpumängud või sõrmemassaaž. Nõelravi tsoonidega küllastuses ei jää käsi kõrvast või jalast alla. Ida meditsiinis on levinud arvamus, et pöidla massaaž tõstab aju aktiivsust, nimetissõrm mõjub positiivselt mao seisundile, keskmine sõrm sooltele, sõrmusesõrm maksale ja neerudele, ja väike sõrm südamel.

Soovitatavad sõrmemängud juhised saatesse "Lapsepõlv". Heli hääldus on tihedalt seotud motoorsete oskuste arendamisega, mistõttu on nii oluline kasutada klassiruumis dünaamilisi pause, näpuautotreeningut, õuesmänge.

Sõrmemängude läbiviimisel automatiseeritakse helide hääldamine, areneb hääle väljendusvõime, aga ka näoilmed, liigutuste plastilisus, koordinatsiooni täpsus, nii üld- kui peenmotoorikat, mis on eriti oluline. Need dünaamilised pausid ja näpumängutreening õpitakse esmalt koos lastega pähe ja seejärel räägitakse selgelt õpetajale. (D.V nr 5-99, lk 58-69.)

Näiteks harjutus "Gnoomid" (vt lisa). Rikkumiste vältimiseks sisse noorem rühm saate teha logitmilisi harjutusi või võtta tunni osana lorütmikat.

Kõnehäiretega laste arengus on pallimängudel suur tähtsus.

(T.A. Vorobjova, S.I. Krepenchuk "Pall ja kõne"). Selle raamatu autorite sõnul on sellistel pallimängudel järgmine roll:

1. Need juhivad lapse tähelepanu kõnedefektilt kõrvale ja julgustavad teda suhtlema.

2. Arendada üld- ja peenmotoorikat, ruumis orienteerumist.

3. Reguleerige liikumise tugevust ja täpsust.

4. Pallimängud arendavad ja normaliseerivad emotsionaalset sfääri.

Kõik see parandab kõneorganite tööd. Järgnevalt valik pallimänge. Neid saab kasutada õppeprotsessi mis tahes etapis.

Planeerimistundides kasutatakse materjali ülesehitamise põhimõtet kõigis igal aastal õpitavate leksikaalsete teemade osades (hooaeg, saak jne). Tundide aluseid saab varieerida: muinasjutt, väljamõeldud rännak või ekskursioon. Rahvaluuleallikad, süžee ja didaktilised mängud. Kõik harjutused põhinevad matkimisel. kõnematerjal pole eelnevalt õppinud. Tunni ajal on soovitav seista koos õpetajaga ringis või poolringis. Selline paigutus võimaldab lastel õpetajat hästi näha, temaga sünkroonselt kõnematerjali liigutada ja hääldada. Õpetaja töö edukus sõltub eelkõige rõõmutundest, mille laps klassiruumis saab.

Lisa.

1. Zha-zha-zha leidsime metsast siili (kergelt sõrmedega puudutades, 7 korda joonista otsaesisele).

Zhu-zhu-zhu lähenesime siilile (pühkige 7 korda põskedel).

Ees on suur lomp (hõõru peopesadega otsaesist).

Kok-kok-kok-pane saabas jalga).

2. Hiir pesi, pesi käppa (pese üksteist).

Iga sõrm järjekorras (puudutage nimetissõrmega teise käe iga sõrme).

Siin vahutas ta ühe suure (kõikide sõrmedega, kõigepealt parema ja seejärel vasaku käega, “pöidlad seebiga”).

Pärast veega loputamist.

Ma ei unustanud kursorit, sellelt mustuse ja värvi maha pesemist (sama nimetissõrmega).

Keskmine vahutas usinalt (keskmisega sama).

Tõenäoliselt kõige mustem.

Nimetuid hõõruti pastaga (sama nimetutega).

Ja väike sõrm pesi kiiresti (väikese sõrmega kiiresti ja ettevaatlikult seebiga).

Ta kartis väga seepi.

Tere, mu lemmikpall, ütleb iga sõrm hommikul.

Kallistame palli tugevalt, ei lase kuskilt lahti.

Ta annab selle ainult oma vennale, vend võtab vennalt palli ära.

Kaks last närisid palli ja andsid selle teistele lastele.

Viskan palli käega üles

Täpselt, täpselt sinust kõrgemal,

Lennul võtan kätest kinni

Tõmban küünarnukid rinnale.

Ma jooksen ja mu pall

Hüpete lähedal.

Ei jäta palmi

Laulge laulu valjult.

Hüppas mööda teed üles

Hüppa hüppa, hüppab.

Poistel on sirge selg,

Hüppa hüppa, hüppab.

Hüppame nagu pallid, tüdrukud ja poisid,

Nüüd jalutame koos

Samas kohas.

Kirjandus:

1. "Sa-Fi-Danse" tantsu- ja mänguvõimlemine lastele.

2. "Sõrmede võimlemine koolieelikute kõne arendamiseks" Savina L.P.

3. "Logorütmilised tunnid lasteaias." M. Yu Kartushina.

Kõnekorrektsiooni vorm algkooliealiste kõnearenguga laste jaoks.

Meie lasteaias on varajase sekkumise rühm kõnepeetusega lastele. Rühma kuuluvad lapsed vanuses 2-3 aastat. Töö toimub vastavalt programmile Piskunova L. N., Sidorenko E. G. "Rääkimine".

Eesmärk:

Pakkuda kõnehäiretega väikelastele psühholoogilist ja pedagoogilist tuge, mis hõlmab diagnostilist, paranduslikku, arendavat ja organisatsioonilist abi. metoodilised meetmed loomisele suunatud optimaalsed tingimused psühhofüüsiline ja sotsiaalne areng kõnepatoloogiaga varajases eas laps, tema potentsiaali stimuleerimine lapse spetsiaalselt organiseeritud suhtlemise protsessis oma vanemate ja välismaailmaga.

Tööülesanded:

Põhjuste kompleksi õigeaegne tuvastamine, mis põhjustab lapse kõne rikkumist ja viivitust;

Võimalike tüsistuste ja lapse psühhoverbaalse arengu sekundaarsete häirete ennetamine;

Tingimuste loomine kompleksse parandus- ja arendustöö tagamiseks meditsiini- ja sotsiaalpsühholoogilise ning pedagoogilise tulemuste põhjal;

IN Hiljuti laste kõne arengu hilinemise probleem noorem vanus muutub eriti aktuaalseks. Suur hulk lastel on juba sündides erinevad mikroorgaanilised kahjustused või raske patoloogia, mis omakorda mõjutab beebi kõne arengut.

Kolmandal eluaastal muutub lapse kõne domineerivaks arengusuunaks. Tavaliselt täieneb sõnastik kiiresti, lausete koostamise oskus paraneb kvalitatiivselt ja kõne kõlaline pool. Varases eas, piiratud sõnavaraga lapsed paistavad oma eakaaslaste seas üsna selgelt silma. Reeglina on need kõnepatoloogia riskirühma lapsed, mis koosneb:

  • Mis tahes etioloogiaga kesknärvisüsteemi orgaaniliste kahjustustega lapsed,
  • Enneaegsed ja madala sünnikaaluga lapsed, kes kaaluvad sündides alla 1,5 kg.
  • Sünnituslambiga lapsed
  • Lapsed intensiivravi osakonnas
  • Kõneaparaadi anatoomiliste ja füsioloogiliste defektidega lapsed

Nende laste kõne põhijooneks on väljendusrikka sõnavara väljendunud puudujääk ja sellega seotud kõne arengu viivitus.

Nende lastega töötades kasutan erinevaid meetodeid ja tehnikaid. Näiteks see tõhus meetod kõnehäirete ületamine logaritmikad.

Mis on logaritmika?

See on aktiivteraapia vorm, kus kõnehäiretest ületatakse lapse motoorsfääri arendamist koos sõnade ja muusikaga.

Kõne areng on tihedalt seotud motoorne aktiivsus laps. Üld- ja kõnemotiilsuse seost on uurinud ja kinnitanud teadlased I.P. Pavlova, A.A. Leontjev, A.R. Luria. Täpne, dünaamiline harjutuste sooritamine jalgadele, kerele, kätele, peale valmistab ette liigendusorganite liigutuste parandamise: huuled, keel, alalõualuu jne.

logorütmikud mõjutab üldist toonust, motoorseid oskusi, meeleolu, soodustab kesknärvisüsteemi närvikeskuste liikuvuse treenimist ja ajukoore aktiveerumist (V.A. Giljarovsky); arendab tähelepanu, selle kontsentratsiooni, mahtu, stabiilsust, jaotust ja mälu, visuaalset, kuulmis-, motoorset, (E.V. Chayanova, E.V. Konorova); rütm mõjutab positiivselt erinevaid kõrvalekaldeid kõnehäiretega laste psühhofüüsilises sfääris (V.A. Griner, N.S. Samoylenko, N.A. Vlasova, Yu.A. Florenskaja).

Logaritmika eesmärk:

Kõnehäirete ületamine motoorse sfääri arendamise ja korrigeerimise kaudu

Logaritmika ülesanded:

Arendada lastel käte, jalgade koordineeritud liigutusi kõndimisel ja joostes;
kujundada õiget kehahoiakut, ruumis navigeerimise oskust, liigutuste imiteerimist;
kõrvaldada pinged, jäikus, kasvatada tegevusvabadust;
arendada kõnet ja kuulmis tähelepanu;
õppida tähelepanu vahetama, sealhulgas liigutusi muutma;
jätkata muusika kuulamise õppimist, eristada meloodiate tempot, laulda vastavalt muusika kõlale (vaikselt, valjult);
arendada füsioloogilist hingamist;
arendada artikulatsiooniaparaati;
arendada häälejõudu ja kõne, laulmise väljendusvõimet;
arendada peenmotoorikat, liigutuste täpsust;
arendada näoilmeid;
kujundada heli õiget liigendust.

Kõige olulisem ülesanne, mis määrab erilise tähtsuse kõneteraapia rütmika parandus- ja logopeedilise töö ühe komponendina on süsteemse kõne alaarenguga laste kõne, sensoorsete ja motoorsete võimete kujundamine ja arendamine.

Hilinenud kõnearenguga väikelaste logorütmilises tegevuses saab eristada 2 seost:

1. Kõneväliste protsesside arendamine ja korrigeerimine: kuulmis tähelepanu, kuulmismälu, optilis-ruumilised esitused, visuaalne orienteerumine vestluskaaslasele, liigutuste koordineerimine, rütmi- ja tempotunnetus liikumises.

2. Kõne arendamine ja kõnehäirete korrigeerimine: kõnetegevuse motiivi loomine, kõnetegevuse stimuleerimine, muljetavaldava sõnavara laiendamine ja aktiveerimine, tempo ja rütmi arendamine (algul ilma kõneta ja seejärel kõnega), kõnetegevuse arendamine. suuline praktika, prosoodiline, foneemiline kuulmine.

Kõikide loetletud teoste ülesehitamise põhiprintsiibid on liikumise ja muusika tihe seos. Lisaks eeldab logaritmiliste vahendite kasutamine kõnematerjali kohustuslikku lisamist neisse.

Iga logaritmiline tegevus on üles ehitatud kooskõlas temaatilise planeerimise põhimõttega, see allub ühele süžeele, kuhu on kohustuslikult kaasatud erinevad mängud (sõrme-, miimika-, kõne-, mobiil-, kuna ainult mängus saavad kõik vaimsed funktsioonid (ka kõne) olla kujunenud varases eas). , emotsionaalselt, puhkuse õhkkonnas õpivad lapsed palju huvitavat.

Just mängus on võimalik luua olukord, mis stimuleerib lapse kõnet, aktiveerib kõnesõnavara, rikastab sensoorset kogemust.

Mänguharjutused viiakse läbi matkimise teel. Kõnematerjal on etteõpitud. See on tingitud väikelaste omadustest: võimalus saada lapselt vastust talle teadaoleva materjali raames on üsna suur.

Logaritmilise tegevuse ajal seisavad lapsed ringis või istuvad poolringis. Selle korralduse eeliseks on see, et kõik näevad kõiki, s.t. on võimalik näha täiskasvanu artikulatsiooni ja samal ajal kuulda kõnet, sooritades toiminguid (liigutusi) järgides või koos õpetajaga.

Logorütmikat viin läbi kord nädalas koos muusikajuhi ja rühma õpetajaga. Digitaalkandjal on võimalik kasutada muusikasalvestisi.

RDD-ga väikelastele logorütmilisi tegevusi kavandades tõstan esile järgmise töövaldkonnad:

  • õige hingamise kujundamine - harjutused, mille eesmärk on õige füsioloogilise ja kõnehingamise kujunemine, arendamine ja arendamine. (Mäng "Salutiki").
  • rütmitaju arendamine - harjutused, muusikalised - didaktilised, rütmilised mängud, kõnemängud liigutustega, mille eesmärk on arendada rütmitunnet ja foneemilist taju, häälejõudu (Mängud: "Naljakad helid", "Lennukid", "Varesed").
  • üldmotoorika arendamine - dünaamilised mängud ja harjutused, mis on suunatud üldmotoorika ja koordineerivate funktsioonide arendamisele ja korrigeerimisele. (Mäng "Lumehelbed").
  • artikulatsiooni- ja näomotoorika arendamine - harjutused, mis on suunatud artikulatsioonipraktika, näolihaste arendamisele. (Liigendusvõimlemine).
  • peenmotoorika arendamine - sõrmemängud ja harjutused kõne saatel või erinevate esemete kasutamine, mis on suunatud peenmotoorika arendamisele ja korrigeerimisele (Mäng "Minu perekond").

Igasuguse logaritmilise tegevuse arendamisel võtan arvesse töö efektiivsuse saavutamise peamist põhimõtet - individuaalset lähenemist igale lapsele, võttes arvesse tema vanust, psühhofüsioloogilisi ja kõnevõimeid. Ja ka logaritmika edukamaks rakendamiseks täidan psühholoogilisi ja pedagoogilisi tingimusi: soodsa psühholoogilise õhkkonna loomine, laste pideva tähelepanu köitmine ja nende huvi äratamine harjutuste tegemise vastu. Oluline on lastega korralikult suhelda. Sõbralik, tähelepanelik suhtumine igasse lapsesse on eduka töö võti.

Üks neist vajalik tingimus häid tulemusi saada. Kõnet, näpumänge, dünaamilisi pause saavad koolitaja ja psühholoog kasutada oma üldkasvatustegevuses. Pakun vanematele samu harjutusi ja mänge, mis on soovituslikud kodus parandamiseks.

Kõik meie ümber elab vastavalt rütmiseadustele. Aastaaegade, päeva ja öö, pulsisageduse ja palju muu vaheldumine on allutatud kindlale rütmile. Igasugune rütmiline liikumine aktiveerib inimese aju tegevust.

Logaritmika kasutamise tulemusena näitavad lapsed kooliaasta lõpuks kõne arengus positiivset suundumust. Praktika on näidanud, et regulaarne logorütmiline tegevus aitab kaasa väikelaste kõne arengule. Need kujundavad positiivse emotsionaalse meeleolu, õpetavad suhtlemist eakaaslastega ja palju muud.

Seetõttu saab LOGORITHMICAst lastele kõnepüha!

Borovaja Jelena Vladimirovna,
õpetaja logopeed

kasutatud kirjandust.