Prezentācija par dzejoli A.S. Puškina "Ziemas rīts. Sals un saule; brīnišķīga diena

Temats: literārā lasīšana.

Temats: literārais žurnālspar ziemu "Sals un saule, brīnišķīga diena!"

Nodarbības veids: apvienots

Nodarbības forma : nodarbība - projekta kolektīva prezentācija

Biedri: 3. klases skolēni

Laiks projekta pabeigšanai: 1 mēnesis.

Sagatavošanas darbi :

    Radošo komandu izveide.

2. Materiālu vākšana projektam šādās jomās:

es

II

III

IV

    Katra grupa rīkos dzejoļu izteiksmīgās lasīšanas konkursu par ziemu no galvas, konkursa uzvarētājs klasē lasa dzejoli.

Mērķis: parapkopot savākto materiālu par ziemu un sastādīt literāro žurnālu “Sals un saule, brīnišķīga diena!”

Uzdevumi:

Ieaudzināt interesi par krievu dzeju

Attīstīt mutvārdu un rakstisko valodu

- attīstīt prasmes izteiksmīgā dzejoļu lasīšanā par ziemu

Veidojiet lasīšanas spēju

Attīstīt radošās spējas

Gaidāmais Rezultāts:

Katrs students ir iekļauts meklēšanas aktivitātē

- Studenti iemācīsies apkopot informāciju no dažādiem avotiem.

Paaugstināta interese par lasīšanu

Studenti apgūst pašizpausmi, pašrealizāciju

Attīstās radošums

- uzrakstiet progresa ziņojumu

Piedalīties projekta prezentācijā

Kognitīvā UUD: veidot spēju patstāvīgi apzināt un formulēt visas nodarbības un atsevišķa uzdevuma kognitīvo mērķi; nepieciešamās informācijas meklēšana un atlase no avotiem.

Komunikatīvais UUD: veidot spēju risināt sarunas, rast kopīgu risinājumu, spēju argumentēt savu priekšlikumu, pārliecināt un piekāpties; attīstīt spēju saglabāt draudzīgu attieksmi vienam pret otru interešu konflikta situācijā, savstarpēju kontroli un savstarpēju palīdzību uzdevuma veikšanā.

Normatīvais UUD: spēju ieklausīties sarunu biedrā, pieņemt un saglabāt mācību uzdevumu, veidošanās; izrādīt izziņas iniciatīvu izglītības sadarbībā, sadarbībā ar skolotāju izvirzīt jaunus izglītības uzdevumus; darbības procesa un rezultātu kontrole un novērtēšana.

Starppriekšmetu attiecības: lasīšana, vide, vizuālā māksla

Resursi: Interneta resurss, "literārā lasīšana" 3. klase, lasītājs par literāro lasīšanu; multimediju aprīkojums, kartiņas grupu darbam, flomāstera pildspalvas, zīmuļi, papīrs (A 3 izmērs), krīts, tāfele.

Maršrutēšana

Nodarbību posmi

Skolotāja darbība

Studentu aktivitātes

UUD veidošanās

es .Organizējot laiku Attieksmes veidošana pret mācību materiāla uztveri

Labrīt puiši, labrīt dārgie kolēģi, vecāki. Noskanēja zvans, sākās nodarbība.

Paskatīsimies viens uz otru un sakām: "Es priecājos jūs redzēt!"

Paskatīsimies uz viesiem un sakām: "Mēs esam priecīgi jūs redzēt"

Koridorā soļi apklusa.

Ir pienācis laiks mums sākt nodarbību.

Dzejas tievas stīgas

Skanēs šodien.

Bērni gatavojas nodarbībai

ES priecājos tevi redzēt!

Priecājamies jūs redzēt!

personīgi: uzmanība, cieņa pret vienaudžiem;

komunikabls: izglītības sadarbības plānošana ar skolotāju, vienaudžiem;

regulējošais: spēku un enerģijas mobilizācija.

II . Motivācija mācību aktivitātēm

Mērķis: motivēt skolēnus mācību aktivitātēm, veidojot emocionālu vidi

Skolotājs tur rokās neparastu aploksni, lasa I. Pivovarovas mīklas dzejoli. "Vēstule".

Tas nonāca pie mums
Viena vēstule
Tas bija dīvaini.
Pastmarku vietā
trīs sniegpārslas,
Un aploksne
No tīra ledus
Un vēstule nav uz lapas,
Un uz balta
Sniega bumba:*
- Drīzumā
ES nākšu pie tevis
Uz sniega vētrām
es lidošu
es dejos
Un es griežos
Sniega klāta zeme
Es pārģērbšos
Un koki.
Un mājās...
Un parakstīja...(Ziema) .

Kā tavā prātā izskatās ziema?

Nosauciet galveno ziemas iestāšanās pazīmi.

Kā tas tiek parādīts

Ziema

Xauksts, sniegots, maģisks, noslēpumains, noslēpumains, skaists,burve, viesis, māte.

dzesēšana

Koki kaili, bez lapām.

- Dīķi ir klāti ar ledu.

- Zeme sasalst un ir klāta ar sniegu.

Dažiem dzīvniekiem kažoks kļūst biezāks.

tēma: apzināta un patvaļīga runas paziņojuma konstrukcija mutiskā formā;

personīgi: pašnoteikšanās, izveidojot saikni starp doktrīnas mērķi un tās motīvu;

komunikabls: izglītības sadarbības plānošana ar skolotāju, vienaudžiem, spēja pietiekami pilnībā izteikt domas.

III . Pašnoteikšanās darbībai

Mērķis: izglītības problēmas izvirzīšana, kognitīvā mērķa izcelšana un formulēšana, lppdarbs pie izglītības uzdevumu formulēšanas, lpppartiesas prāvaavotiinformācija, iekšādarba vērtēšanas kritēriju izstrāde

Jūs droši vien jau uzminējāt, šodien nodarbībā strādāsim pie kādai tēmai veltīta projekta?(Ziema)

Mēs strādājām veselu mēnesi, pie kāda projekta?

- Projekta tēma: "Sals un saule, brīnišķīga diena!"

Apkoposim mūsu šodienas darbu.

Darba rezultāts būs literārais žurnāls "Salna un Saule, brīnišķīga diena!".

Un zināšanas par pētītajiem darbiem par ziemu jums palīdzēs šī žurnāla tapšanā.
– Jūs sadalījāties grupās, lai strādātu pie projekta. Atcerēsimies, kādu darbu jūs darījāt grupā?

- Darbu prezentācija (aizstāvēšana) pēc plāna

Iesaku atcerēties noteikumus, strādājot grupā. Parunāsim par noteikumiem, strādājot grupā, kas palīdzēs sasniegt rezultātus.

Ziema

Literārais žurnāls "Salna un saule, brīnišķīga diena!"

Bērni izsaka uzdevumu, pie kā viņi ir strādājuši mēnesi.

es.grupa - noskaidro, kuriem rakstniekiem ir visvairāk dzejoļu par ziemu (pārskati literārās lasīšanas mācību grāmatas, apmeklē skolas un lauku bibliotēkas, meklē internetā), uzraksti katrai grupai vismīļāko dzejoli par ziemu un uzzīmē ilustrāciju to.

II. grupa - uzrakstiet eseju par ziemu, uzzīmējiet tai ilustrāciju.

III. grupa - atrodiet zinātnisku tekstu par ziemu.

IV. grupa - atrodiet stāstījuma tekstu par ziemu.

Katra grupa izteiksmīgai deklamēšanai no galvas sagatavo vienu dzejoli

Plāns:
1) Iepazīstieties ar sevi. (Darba autori)
2) Nosauciet pētījuma tēmu.

3) Nosauc informācijas avotus.4) Projekta aizsardzība

Grupas noteikumi:

    Uzmanīgi klausieties visas runas.

    Nekritizējiet izteiktās idejas.

    Nepārtrauciet runātāju, klusējiet.

    Nekautrējies paust savu viedokli, vienkāršākais ieteikums bieži vien ir visspilgtākais.

    Tas, kurš neko nedara, nekļūdās.

    Cieniet grupas dalībnieku personiskās tiesības:

    • tiesības aizstāvēt savu viedokli;

      tiesības izvirzīt idejas;

      tiesības domāt;

      tiesības pārskatīt, precizēt savu nostāju, iesniegt jaunu priekšlikumu.

    Bez apvainojumiem.

    Esi laipns.

    Katrs grupas dalībnieks ir atbildīgs par grupas sniegumu. Mēs sadalām panākumus un neveiksmes vienādi.

izziņas:

holistiska pasaules attēla veidošana, visas nodarbības kognitīvais mērķis, zināšanu strukturēšana, visefektīvāko problēmu risināšanas veidu izvēle;

tēma: patstāvīga izziņas mērķa izvēle un formulēšana;

personīgi: pašnoteikšanās, motivācija darbībai;

regulējošais:

plānošana, mērķu noteikšana, refleksija, pašregulācija;

III posms. Projekta darbs

Uzdevums numurs 1

Puiši! Katrai literārā žurnāla lapai ir savs nosaukums. Tāpēc mēs sāksim savu darbu, izvēloties nosaukumu. Uz jūsu galdiem ir A3 lapa un aploksnes. Atveriet aploksni ar numuru 1, tajā ir vairākas iespējas jūsu lapas nosaukumam. Izvēlieties vienu no tiem, kas jums patīk vislabāk, un attēlu, kas atbilst jūsu nosaukumam, ielīmējiet tukšās vietas savā lapā.

Projekta aizsardzībaesgrupas:

Uzdevums:uzzināt, kuriem rakstniekiem ir visvairāk dzejoļu par ziemu, apskatīt literārās lasīšanas mācību grāmatas, apmeklēt skolas un lauku bibliotēkas, meklēt internetā, uzuzrakstiet katrai grupai vismīļāko dzejoli par ziemu un uzzīmējiet tam ilustrāciju .

Lapas galvenes opcijas:

1. Viesis - ziema.

2. Burve - ziema.
3. Māte - ziema.

4. Enchantress - ziema.

5. Amatnieks - ziema.

6. Ziema ir gulbis.

7. Ziema ir sniega valstības saimniece.

8. Ziema ir majestātiska.

9. Ziema ir sirmaina.
Klausieties bērnu atbildes, bērni izskaidro savu izvēli.

1

izziņas:

- prasme iegūt informāciju no ilustrācijām, teksta;

- spēja izdarīt secinājumus, pamatojoties uz objektu analīzi;

Spēja noteikt analoģijas;

- spēja vispārināt un klasificēt pēc pazīmēm.

regulējošais:

Spēja pieņemt un uzturēt mācību uzdevumu;
personīgi:

Spēja pašattīstībai

Uzdevums numurs 2

Atveriet aploksni zem numura 2, katrā grupā ir sava veida diagramma. Paņemiet to un apskatiet cieši.

Uzminiet, kuram gada laikam tas atbilst. Kāpēc tu tā domā? Izvēlieties savai sezonai atbilstošas ​​zīmes un izveidojiet lapu par savu sezonu.

Kurš gada laiks mums tagad ir?

Precizēsim, kad pēc kalendāra pienāks ziema?

Kad uz vietas iestājas ziema?

Kad ziema nāk saskaņā ar sauli?

Kā ziemā mainās dienas garums un saules novietojums virs horizonta?

Projekta aizsardzībaIIgrupas:

uzraksti eseju par ziemu, uzzīmē tai ilustrāciju.

Diagrammas:

1 №2 №3 №4

Grupas pārstāvis pieliek pie tāfeles lapu ar diagrammu un atbilstošās sezonas zīmēm, paskaidrojiet, ko tas nozīmēkāpēc tu izlēmi .

Ziema

Sniga, kļuva auksti.

Ziema saskaņā ar sauli uz planētas Zeme ierodas Zemes ziemeļu puslodē no 22. decembra līdz 21. martam.

Un Zemes dienvidu puslodē ziema nāk no 22. jūnija līdz 21. septembrim.

Diena kļūst īsāka, saule ir augstāk.

2 grupa aizstāv savu lapu

regulējošais:

Uzdevumu sadale katram grupas dalībniekam;

Izziņas iniciatīvas izpausme izglītības sadarbībā.

komunikabls:

Spēja iesaistīties dialogā; spēja risināt sarunas;

Spēja pieprasīt no skolotāja trūkstošo informāciju;

Kolektīvās plānošanas spēja;

Spēja sazināties ar jebkuru partneri;

meklēšanas (pētniecības) prasmes:

spēja atrast trūkstošo informāciju

Uzdevums numurs 3

Ziema Krievijā ir gara, un sniegs dažādos laikos izskatās savādāk. Vai Sergejam Ivanovam ir stāsts? "Kāds ir sniegs?" Rakstnieks novēroja sniega īpatnības dažādos mēnešos. Atveriet aploksni ar numuru 3 un paņemiet sagataves.
Nākamais uzdevums saucas “Sniega paklājs”. Katrai grupai būs savs sniegs. Vispirms uzmanīgi skaļi nolasīsiet stāsta fragmentus un atlasīsiet vārdus, kas raksturo sniegu, pierakstiet tos uz sniegpārslām, kas jums ir aploksnēs.

Projekta aizsardzībaIIIgrupas:

atrast zinātnisku tekstu par ziemu.

Grupas pārstāvis piesprauž lapu ar sniegpārslām uz tāfeles, izlasi vārdus, kas raksturo sniegu.

3 grupa aizstāv savu lapu

Fiziskās audzināšanas minūte

Mērķis : patvaļas un paškontroles attīstība, trauksmes noņemšana.

Esam izturējuši jau trīs pārbaudījumus. Vajag atpūsties

Izpildot deju kustības pie mūzikas Fizkultminutka "Draudzīga ģimene"

regulējošais:

Spēja sekot algoritmam

III posms. Projekta darbs

Mērķis: projekta “Sals un saule ir brīnišķīga diena!” izveide;

Uzdevums numurs 4

Krievu ziemas skaistumu dzied daudzi dzejnieki. Atvērsim aploksni ar numuru 4. Bet problēma ir tā, kas notika ar mūsu dzejoli? Tas sabruka. Tavs uzdevums ir savākt dzejoli un ielīmēt to savā lapā.

Projekta aizsardzībaIVgrupas:

atrodi stāstījuma tekstu par ziemu.

Grupas pārstāvis pieliek pie tāfeles lapu ar savu dzejoli, lasīt izteiksmīgi.

4 grupa aizstāv savu lapu

Uzdevums numurs 5

Arī mūsu ziemas lapā neiztikt bez ziemas zīmējuma. Aicinu iejusties jauno mākslinieku ādā un nedaudz zīmēt, pabeigt darbu. Jūs strādāsiet pie mūzikas ar nosaukumu "Meža pasaku melodija". Tas atspoguļo cilvēku entuziasma sajūtas, viņu prieku, sajūsmu, apbrīnu par ziemas dabu.

Deklamēšanas konkurss

Bērni apglezno sagataves un rotā savus darbus. Pēc tam darbs tiek izlikts uz tāfeles.

- Katras grupas pārstāvis izteiksmīgi no galvas nolasa dzejoli, bērni to novērtē uz skalas:

Analīzes shēma

Punkti

Vai lasīji ar sajūtu?

Vai ievērojāt pareizo intonāciju?

Vai pareizi pārtraucāt pauzi?

Vai viņš pareizi ievietoja (a) loģiskos uzsvarus?

Vai lasot bija pareizrakstības kļūdas?

Kopā:

V . Nodarbības kopsavilkums

Darbības atspoguļojums

Darbības pašnovērtējums

Skatuves mērķis : skolēna informētība par savām izglītojošajām aktivitātēm, savu darbību rezultātu pašvērtējums un visa klase

Tāda ir ziema pie mums Krievijā. Par to viņu mīl daudzi dzejnieki un rakstnieki. Vārda mākslinieki pievēršas ziemas tēmai un rada savus brīnišķīgos darbus

Mūsu nodarbība ir beigusies. Atrodiet aploksni zem numura 5, tajā ir sniegpārslas. Ja esat apmierināts ar savu darbu, izvēlieties sarkanu sniegpārsliņu. Ja neesat ļoti apmierināts ar savu darbu, tad izvēlieties zaļu sniegpārsliņu. Ja esat pilnībā neapmierināts ar savu darbu, tad izvēlieties zilu sniegpārsliņu.

- Paskaties uz mūsu tikko uzkritušo sniegu! Ir gan tādi, kas ir apmierināti ar savu darbu, gan tādi, kuri nav īpaši apmierināti ar savu darbu, taču jūs visi šodien bijāt zinātkāri pētnieki.
-No jūsu lapām mēs noteikti izveidosim literāro žurnālu un izrotāsim ar tām savu biroju Jaungada svētkos. Padomājiet par to, kā jūs joprojām varat to izmantot?

Turpiniet teikumu:

Bija interesanti…

Bija grūti…

Tagad es varu…

Man izdevās…

Es biju pārsteigts...

ES gribēju…

Bērni izvēlas sniegpārsliņu un piestiprina to pie dēļa

Var dot pirmklasniekiem

Jūs varat runāt ar 1.-2.klasēm, runāt par ziemu ar literatūras žurnāla palīdzību

Bērni turpina frāzi, izsakot savu viedokli

personīgi:

Izglītības pasākumu rezultātu izvērtēšana;

Vēlme pēc runas pašpilnveidošanās;

regulējošais:

Spēja rīkoties saskaņā ar algoritmu;

Saņemtā attiecība; rezultāts ar mērķi;

Pašregulācija.

VI . Mājasdarbs.

Pie mums jebkurā gadalaikā

Gudra daba māca.

Putni mācās dziedāt

Zirneklis - pacietība.

Bites laukā un dārzā

Viņi māca mums, kā strādāt

Un turklāt savā darbā

Viss ir godīgi.

Atspulgs ūdenī

Māca mums patiesību.

Sniegs māca mums tīrību,

Saule māca laipnību

Un par visu apjomu

Māca pieticību.

Daba visu gadu

Jātrenējas.

Mums visu veidu koki,

Visi lielie meža cilvēki

Māca stipru draudzību. (V.Orlovs)

- Izveidojiet īsu stāstu par to, ko daba jums ir iemācījusi

Nodarbība ir beigusies. Paldies!

1. slaids

A.S. Puškins "Ziemas rīts" Dzejoļa analīze, lai identificētu līdzekļus, kas palīdz autoram nodot ziemas dabas skaistumu.

2. slaids

"Sals un saule – brīnišķīga diena..." "Ziemas rīts" ir viens no spilgtākajiem un izteiksmīgākajiem darbiem par ziemu. Tā ir spoža un reizē tieša dzejnieka jūtu un domu skice, ko izraisījis ciema ziemas rīta skaistums un šarms.

3. slaids

Darbu Puškins uzrakstīja ļoti ātri, vienas dienas laikā (1829. gada 3. novembrī) Tveras guberņas Starickas rajona Pavlovskas ciemā P.I.Vulfa īpašumā. Šoreiz Puškins, atgriežoties no Kaukāza, Tveras provincē apstājās pie saviem labiem draugiem, Vulfu ģimenes. No dzejoļa tapšanas vēstures

4. slaids

Sals un saule; brīnišķīga diena! Tu vēl snauž, mans mīļais draugs - Ir laiks, skaistule, mosties: Atver aizvērtās acis ar svētlaimi, Pretī ziemeļu Aurorai, parādies kā ziemeļu zvaigzne! Prieka, dzīvesprieka noskaņa tiek radīta ar emocionāli iekrāsota vārdu krājuma palīdzību: "brīnišķīgs", "burvīgs draugs", "skaistums" Skanīgās un spilgtās definīcijas parāda dzejnieka jūtu spēku, laimi, kas viņu pārņem.

5. slaids

Vai frāze atver acis mūs nepārsteidz? Galu galā tagad jūs varat tikai uzmest acis, virzīt acis, nolaist acis, bet ne atvērt. Šeit lietvārdam skatiens ir vecā nozīme "acis". Interesanti ir vārds slēgts. Mūsu priekšā ir tā sauktā saīsinātā kopība, kas bija viena no 19. gadsimta puses dzejnieku iecienītākajām poētiskajām brīvībām. Vārdam Aurora pēc prievārda virzienā jābūt datīva gadījumā (Aurora). Puškinam ir Aurora. Tā nav drukas kļūda, bet nu jau novecojusi arhaiska forma.

6. slaids

"Nega ir novecojusi. 1. Pilnīga apmierinātība. Dzīvo svētlaimē. 2. Svētlaime, patīkams stāvoklis. Nododies svētlaimei. (no S.I. Ožegova vārdnīcas) Nega -1. Rāma miera stāvoklis. 2. Jutekliskā ekstāze, bauda. (Puškina valodas vārdnīca) Vārds "svētlaime" neatbilst dzejolī uzskaitītajām nozīmēm. Labāk to tulkot mūsdienu krievu valodā ar vārdu miegs, jo miegs ir vispilnīgākais "rāmā miera stāvoklis".

7. slaids

Vakars, vai atceries, putenis dusmoja, Mākoņainās debesīs dūmaka slaucīja; Mēness kā bāls plankums, caur drūmiem mākoņiem kļuva dzeltens, un tu sēdēji skumji - Un tagad ... paskaties ārā pa logu Strofas leksika rada drūmu noskaņu: "putenis bija dusmīgs", "dūma steidzās". ”, “drūmie mākoņi”. Taču ziemas rīta krāšņums pretstatā vakardienas vētrai ir jūtams vēl spēcīgāk.

8. slaids

Vakars “pagājušajā naktī” Migla Tumsa, tumsa (koplietošanā) Dzejnieks to lieto nozīmē “biezs sniegs, kas visu apslēpj miglā”

9. slaids

Zem zilām debesīm Lieliski paklāji, Saulē spīd, sniegs guļ; Caurspīdīgais mežs vien kļūst melns, Un egle zaļo cauri sarmai, Un upe zem ledus mirdz.

10. slaids

Visa telpa ir izgaismota ar dzintara mirdzumu. Jautra sprakšķēšana Applūdusi plīts plaisā. Ir patīkami domāt pie dīvāna. Bet jūs zināt: vai jums nevajadzētu pasūtīt Brown Filly uz ragavām? Autore pāriet no dabas skaistuma apbrīnas uz interjera (ēkas iekšējās telpas, telpu) aprakstīšanu, uz pavarda miera un klusuma sajūtu. Dzejnieces prieka sajūta aug un prasa kustību, gribas apmeklēt sirdij dārgas vietas

2. slaids

"Sals un saule - brīnišķīga diena ..."

“Ziemas rīts” ir viens no spilgtākajiem un izteiksmīgākajiem darbiem par ziemu. Tā ir spoža un reizē tieša dzejnieka jūtu un domu skice, ko izraisījis ciema ziemas rīta skaistums un šarms.

3. slaids

Darbu Puškins uzrakstīja ļoti ātri, vienas dienas laikā (1829. gada 3. novembrī) Tveras guberņas Starickas rajona Pavlovskas ciemā P.I.Vulfa īpašumā.

Šoreiz Puškins, atgriežoties no Kaukāza, Tveras provincē apstājās pie saviem labiem draugiem, Vulfu ģimenes.

No dzejoļa tapšanas vēstures

4. slaids

Sals un saule; brīnišķīga diena!
Tu joprojām snauž, mans mīļais draugs -
Ir pienācis laiks, skaistulīt, mosties:
Atver aizvērtās acis,
Uz Ziemeļu Auroru
Esi ziemeļu zvaigzne!

Prieka, dzīvespriecības noskaņa tiek radīta ar emocionāli iekrāsota vārdu krājuma palīdzību: “brīnišķīgs”, “burvīgs draugs”, “skaistums”. Skanīgās un spilgtās definīcijas parāda dzejnieka jūtu spēku, laimi, kas viņu pārņem.

5. slaids

Vai frāze atver acis mūs nepārsteidz? Galu galā tagad jūs varat tikai uzmest acis, virzīt acis, nolaist acis, bet ne atvērt. Šeit lietvārdam skatiens ir vecā nozīme "acis".

Interesanti ir vārds slēgts. Mūsu priekšā ir tā sauktā saīsinātā kopība, kas bija viena no 19. gadsimta puses dzejnieku iecienītākajām poētiskajām brīvībām.

Vārdam Aurora pēc prievārda virzienā jābūt datīva gadījumā (Aurora). Puškinam ir Aurora. Tā nav drukas kļūda, bet nu jau novecojusi arhaiska forma.

6. slaids

"Nega ir novecojusi.

1. Pilnīga apmierinātība. Dzīvo svētlaimē.

2. Svētlaime, patīkams stāvoklis. Nododies svētlaimei. (no S.I. Ožegova vārdnīcas) Nega -1. Rāma miera stāvoklis.

2. Jutekliskā ekstāze, bauda. (Puškina valodas vārdnīca)

Vārds "nega" neatbilst dzejolī uzskaitītajām nozīmēm. Labāk to tulkot mūsdienu krievu valodā ar vārdu miegs, jo miegs ir vispilnīgākais "rāmā miera stāvoklis".

7. slaids

Vakars, vai atceries, putenis bija dusmīgs,
Mākoņainajās debesīs lidinājās dūmaka;
Mēness ir kā bāls plankums
Caur drūmajiem mākoņiem kļuva dzeltens,
Un tu sēdēji skumji -
Un tagad... paskaties ārā pa logu

Strofas vārdu krājums rada drūmu noskaņu: “putenis bija dusmīgs”, “tumsa slaucīja”, “drūmi mākoņi”. Taču ziemas rīta krāšņums pretstatā vakardienas vētrai ir jūtams vēl spēcīgāk.

8. slaids

Vakars: "pagājušajā naktī"

Tumsa, drūmums (koplietošanā)

Dzejnieks lieto nozīmē "biezs sniegs, kas slēpj visu apkārtējo"

9. slaids

Zem zilām debesīm
lieliski paklāji,
Spīdot saulē, sniegs guļ;
Caurspīdīgais mežs vien kļūst melns,
Un egle kļūst zaļa caur salu,
Un upe zem ledus mirdz.

10. slaids

Visa istaba dzintara mirdzumā
Apgaismots. Jautra sprakšķēšana
Izkurtā krāsns sprakšķ.
Ir patīkami domāt pie dīvāna.
Bet zini: nepasūti uz ragavām
Aizliegt brūno kumeļu?

Autore pāriet no dabas skaistuma apbrīnas uz interjera (ēkas iekšējās telpas, telpu) aprakstīšanu, uz pavarda miera un klusuma sajūtu. Dzejnieces prieka sajūta aug un prasa kustību, gribas apmeklēt sirdij dārgas vietas

11. slaids

  • Tieši tā – pievelciet.
  • Puškina laikā abas formas tika izmantotas vienlīdzīgi.
  • Neapšaubāmi, dzejnieka aizlieguma forma parādījās rīmēšanai kā poētiskās brīvības fakts, kas bija saistīts ar vārdu krāsns, kas stāvēja augšā.
  • Gultas krēsls ir zema maliņa pie krievu plīts, uz kuras, gozējot, viņi atpūtās vai gulēja.
  • Pasūtīt - pasūtīt (novecojis).
  • 12. slaids

    Slīdot pa rīta sniegu
    Dārgais draugs, skriesim
    nepacietīgs zirgs
    Un apmeklējiet tukšos laukus
    Meži, nesen tik blīvi,
    Un man mīļais krasts.

    Padosimies - padodamies (novecojis)

    Dabas skaistums pamodināja lirisko varoni dzīvībai, radošumam, atmiņu priekam.

    13. slaids

    Darbus veica 3.vidusskolas 5.klases skolēni skolotājas G.A.Eihlera vadībā.

    Skatīt visus slaidus

    NODARBĪBAS VEIDS: Ilustrācija

    NODARBĪBAS MĒRĶIS:
    I. Nodarbības mācību aspekts.

    • Studentu zināšanu nostiprināšana par zīmēšanas likumiem (plāni, krāsu shēma).
    • Panākt ainavas kompilēšanas tehnoloģijas asimilāciju datorā.
    • Pamatojoties uz iegūtajām zināšanām zīmēšanā, iemācīt skolēniem tās pielietot programmā Paint.

    II. izglītojošs aspekts.

    • Izkopt skolēnos estētiskās izjūtas.
    • Izglītojošas aktivitātes veidošana caur kognitīvo interesi un kognitīvo problēmu risināšanu.
    • Drošības noteikumu ievērošana darbā ar datoru, precizitātes izglītība.

    III. attīstošais aspekts.

    • Attīstīt skaistuma izjūtu un vajadzību pēc sevis pilnveidošanas.
    • Attīstīt studentu spēju pielāgoties mūsdienu informācijas videi.

    MATERIĀLI:
    Dators, ainavu lapa, piezīmju grāmatiņa, zīmulis, dzēšgumija.

    MŪZIKAS SĒRIJA:
    "Gadalaiki" komponists Čaikovskis F.I.

    • janvāris "Pie kamīna".
    • novembris "Par trijotni".
    • decembris "Ziemassvētki".

    BIROJA DIZAINS:

    • Diena, mēnesis
    • Nodarbības tēma
    • Mākslinieku uzvārdi
    • reprodukcijas
    • Atskaņotājs
    • Dators

    NODARBĪBU LAIKĀ:
    Organizatoriskais moments - emocionāls noskaņojums nodarbībai.

    • Bērnu sagatavošana Fjodora Iļjiča Čaikovska mūzikas uztverei.
    • Klausīties mūziku.

    Puiši, jūs tagad klausāties mūziku. Kādas sajūtas jūs pārņems?
    - Vai jums patika mūzika?
    - Kādas bildes tu iedomājies?
    (Klausos Čaikovska mūziku "Gadalaiki")
    Skolēni atbild uz skolotāja uzdotajiem jautājumiem. Tie attēlo krievu krāsns, pulksteņa, sniega, vakara, kamīna utt. attēlus.

    Puiši, šodien jūs klausījāties Čaikovska mūziku "Gadalaiki", un ne nejauši jūsu iztēlē parādījās ziemas bildes, jo Čaikovska muzikālais darbs saucas "Janvāris", kā jūs paši saprotat, šis ir ziemas mēnesis. Un kas krievam nepatīk ziema, brīvdienas, troikas izjādes, Ziemassvētku laiks utt. Paskaties uz mākslinieka gleznu...
    - Kā jau nopratāt, šodien nodarbībā runāsim par ziemu un zīmēsim ilustrācijas A.S. Puškins. "Ziemas rīts". Literatūras stundā jūs mācījāties par dzeju. Varbūt ir tādi, kas vēlas to nolasīt mums no galvas.
    (Bērni lasa dzejoli)
    - Kas ir ilustrācija?
    - Puiši, kura no šīm bildēm varētu būt dzejoļa ilustrācija?
    Es nosaucu mākslinieku un gleznas nosaukumu.

    Šiškins I.I. "Ziema"

    I. Grabar "Februāra zils"

    Tika demonstrētas A. Rjabuškina "Ziemas rīta", A. Plastova "Pirmā sniega" reprodukcijas.

    Un tagad jūs prezentējat savu ilustrāciju šim dzejolim. Pārstāvēts?
    Pirms zīmēšanas datorā atcerēsimies attēla zīmēšanas noteikumus.
    1. Plāni.
    2. Krāsu šķīdums.

    • Aukstās ziemas krāsas
    • Krāsu shēma plānos.

    Lūdzu iekāp mašīnās.
    Studentu patstāvīgais darbs pie ilustrāciju veidošanas.
    Nodarbībā tapušo bērnu zīmējumu izstāde.

    Mihailovs Andrejs "Ziema"

    Andreeva Anna "Ziemas rīts"

    Muhamedžanovs Azamats

    NODARBĪBAS KOPSAVILKUMS:
    Vai jums patika?
    DARBA REZULTĀTU NOVĒRTĒJUMS:
    - Labi padarīts!
    - Tie, kuriem nebija laika pabeigt savu darbu, turpinās to nākamajā nodarbībā. Piešķiriet savam attēlam nosaukumu un saglabājiet to.
    - Čau!

    1. 1. Prezentācija literārās lasīšanas nodarbībai “A.S. Puškina "Sals un saule" (3. klase, "Perspektīva") MBOU Kočetovskas vidusskolas Izosimovskas filiāles sākumskolas skolotāji N.Yu.
    2. 2. Klausāmies dzejoli Dmitrija Žuravļeva izpildījumā
    3. Izlasiet dzejoli pats un pasvītrojiet nepazīstamos vārdus.
    4. 4. nega - rāma miera, baudas, svētlaimes stāvoklis acīs - "acu" nozīmē vakars - vakara tumsa - tumsa, drūmums. Dzejnieks lieto nozīmē "biezs sniegs, kas slēpj visu apkārt" aizliegt - iejūgt Aurora - rīta zvaigznes pavēle ​​- pasūtījums Vārdnīcas darbs
    5. 5. Dzejoļa analīze Lasot dzejoli, var just, ka tas ir priecīgs noskaņojums. Visu dzejoli var sadalīt daļās
    6. 6. 1 strofa. Dzejoļa sākums ir priecīgs izsaukums. Skanīgās un spilgtās definīcijas "brīnišķīgs, burvīgs" parāda dzejnieka jūtu spēku, laimi, kas viņu pārņem.
    7. 7. 2 strofa. Raksturojot dabu, dzejnieks izmanto kontrastējošo dabas stāvokli. Ziemas rīta krāšņums ir jūtams vēl spēcīgāk pretstatā vakardienas vētrai, kas aprakstīta tikpat precīzi.
    8. 8. 3 strofa. Trešajā stanzā autore apraksta Debesis, sniegu, mežu... Sniegs tiek salīdzināts ar brīnišķīgu paklāju. Strofā ir atkārtojums - anafora (Un egle ... Un upe ...) Tiek lietoti viensaknes vārdi: Spīdēt, spīdēt, spīdēt.
    9. 9. 4 strofa. Autors virzās no dabas skaistuma apbrīnas līdz interjera (ēkas iekšējās telpas, telpu) aprakstam, līdz pavarda miera un klusuma sajūtas nodošanai.. Viņš izmanto alerācijas tehniku... Applūdusi krāsns sprakšķ ar jautrs sprakšķis ”(AS Puškins). Dzejnieces prieka sajūta aug un prasa kustību, gribas apmeklēt sirdij dārgas vietas
    10. 10. Bet jūs zināt: vai nevajadzētu pasūtīt Brown Filly uz ragavām? Slīdot pa rīta sniegu, dārgais draugs, ļaujamies nepacietīgā zirga skriešanai.
    11. 11. Un ciemosim tukšos laukus, Mežus, nesen tik blīvus, Un krastu, man mīļo.
    12. 12.  - Kādas sajūtas tevī raisīja šis dzejolis?  - Kādas bildes tu iedomājies?  - Kāpēc Puškins atceras vakardienas puteni? Kā tas palīdz nodot viņa noskaņojumu? - Kā šorīt izskatās istaba?  - Kādu intonāciju izvēlēsies? Saruna
    13. 13.  Dzīvespriecības, prieka noskaņa tiek radīta ar vārdu "brīnišķīgs", "burvīgs", "skaistums", "lielisks", "spožs" palīdzību.  Dzejolis tiek stāstīts pirmajā personā, uzrunājot sarunu biedru. Dialoga formu dzejnieks izvēlas, lai nodotu ikdienišķas sarunas intonācijas.  Dzejoļa autors mūsu priekšā parādās kā laipns, vienkāršs, tautai tuvs - izloksnes vārdi, īsi teikumi, aicinājumi, vispārīgs tonis. Secinājumu izdarīšana